دپارتمان جراحی عمومی

جراحی عمومی چیست و جراح عمومی به چه جراحی اطلاق می شود ؟

جراحی عمومی به عنوان اولین رشته جراحی شناخته شده در جهان می باشد و به اندازه علم پزشکی دارای سابقه و قدمت می باشد . نام جراحی عمومی این تصور را در ذهن شنوده پدید می آورد که این نوع جراحی یک جراحی ساده است و جراح عمومی از نظر دانش پزشکی از متخصص این امر دانش کمتری دارد . اما در واقع این تصور اصلا صحیح نیست . متخصصین جراحی عمومی از این بابت عمومی نامیده می‌شوند که قادر به جراحی همه اعضای بدن می‌باشند و این رشته جراحی تنها رشته از رشته‌های تخصصی جراحی است که جراح مبانی و اصول جراحی (PRINCIPLES OF SURGERY)  همچون آب و الکترولیت، قطع خونریزی (Hemostasis ) و … را می‌شناسد.

جراحی عمومی بر خلاف اسمش یک تخصص جراحی‌ است که بر روی کلیه اندام‌های داخلی انجام می شود ، که شامل معده ، کبد ، روده باریک ، روده بزرگ ، مری ، لوزالمعده ، کیسه صفرا و دیگر اندام های داخلی می باشد . دامنه فعالیت ‌ها و توانایی جراحان عمومی بسیار وسیع و گسترده است . جراحان عمومی با انواع بیماری ‌های مربوط به پوست ،  سینه و پستان ، فتق و جراحی زنان نیز سر و کار دارند . در اکثر مراکز پزشکی دنیا متخصصین جراحی عمومی ، اولین سطح ارائه انواع خدمت به بیماران مراجعه کننده به اورژانس ها می باشند که بر اثر تصادف و مشکلات اورژانسی تهدیدکننده حیات به این مراکز ارجاع داده می شوند . متخصص جراحی عمومی در مواقع لزوم قادر به انجام  کلیه جراحی‌های اورژانسی رشته‌های دیگر مانند انواع جراحی‌ ارتوپدی ، جراحی‌ زنان و زایمان ، جراحی‌ اورولوژی و در برخی موارد جراحی‌ مغز و اعصاب نیز می‌باشند . یک جراح عمومی موفق نیاز به داشتن دانش آناتومی ، مراقبت اورژانسی و فشرده ، ایمونولوژی ،  متابولیسم ، تغذیه ، آسیب شناسی ، فیزیولوژی ، شوک و احیا، و بهبود زخم دارد .

جراحی عمومی بر روی کدام قسمت های بدن اعمال می شود :

  1. دستگاه گوارش

  2. دستگاه تناسلی

  3. شکم و همه اندام های در برگیرنده آن

  4. پستان، پوست و بافت نرم

  5. سیستم غدد درون ریز

علیرغم اصطلاح ” عمومی ” ، جراحانی که عمل جراحی عمومی را انجام می دهند، جراحان بسیار متخصص و حاذق هستند که معمولا بر دردهای شکمی شایع مانند آپاندیسیت ، فتق ، جراحی های کیسه صفرا ، مشکلات معده و روده اشراف کاملی دارند . این تخصص تنها  به شکم محدود نیست ، زیرا جراحان عمومی ممکن است در برخی از انوع جراحی مانند درمان سرطان یا سوختگی نیز متخصص باشند .