جراحی زیبایی چیست؟

جراحی زیبایی یکی از جراحی‌هایی است که از دیر باز در دنیای پزشکی بوده است اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی این جراحی به مراتب راحت‌تر و مطمئن‌تر از گذشته شده است. جراحی زیبایی در اصل همان جراحی پلاستیک است که برای اصلاح عیوب برخی از اندام‌ها یا بازسازی آن‌ها انجام می‌شود. جراحی زیبایی توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود که بسته به نوع جراحی، تخصص فرد جراح هم می‌تواند متغییر باشد. به عنوان مثال عمل زیبایی بینی را هم جراح و متخصص گوش و حلق و بینی می‌تواند انجام دهد و هم جراح پلاستیک. اما اولین نکته‌ای که در جراحی زیبایی حائز اهمیت است انتخاب کاندید مناسب است. اگر کاندید به درستی انتخاب شود عوارض های احتمالی به حداقل خواهند رسید. همچنین تبحر و تجرب جراح هم در نتیجه جراحی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

جراحی پلاستیک چیست ؟

جراحی پلاستیک یکی از تخصص‌های علم پزشکی می‌باشد که به طور تخصصی به بازسازی نقص‌های صورت و بدن که به علت اختلالات تولد، تروما، سوختگی و بیماری به وجود آمده است، می‌پردازد. به عبارت دیگر جراحی پلاستیک، نوعی جراحی ترمیمی است که در جهت اصلاح نواقص ناکارآمد بدن انجام می‌گیرد و طبیعت بسیار سازنده و کارامدی دارد.

تفاوت جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک  چیست ؟

Graphic Provided By: American Board of Cosmetic Surgery

اگر شما همیشه فکر می‌کردید که جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک یکی هستند، تنها نیستید. همواره تعداد قابل‌توجهی از جراحان پلاستیک بر روی عمل جراحی زیبایی تمرکز می‌کنند، به همین دلیل معمولا این عبارات، اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به لحاظ فنی این اتفاق صحیح نیست. جراحی زیبایی و جراحی پلاستیک دارای تخصص‌های مرتبط با هم هستند، اما آن‌ها با یکدیگر یک‌سان نیستند و هر کدام از این عمل‌های جراحی زیبایی اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند.

جراحی زیبایی، در چه مواقعی بیشترین کاربرد را دارد؟

جراحی زیبایی دامنه گسترده‌ای دارد و تنها به یک یا دو جراحی محدود نمی‌شود. جراحی بینی، جراحی پلک، لیپوساکشن، جراحی چانه (زاویه سازی فک) و …. در خیلی از مواقع با کمک جراحی زیبایی یا همان جراحی پلاستیک می توان مشکلات مادرزادی را درمان کرد. به عنوان مثال برخی از کودکان از همان نوزادی با مشکل افتادگی پلک مواجه هستند یا لب شکری هستند. این کودکان می توانند در سنین مناسب مشکل خود را با کمک جراحی زیبایی حل کنند. به غیر از مشکلات مادرزادی می توان مشکلاتی که در برخی از سوانح به وجود آمده اند هم با کمک جراحی زیبایی درمان کرد که سوانح اشکال مختلفی دارند مانند تصادف، ضربه، زمین خوردن و سوختگی.