جراحی زیبایی صورت (Face Lift)

جراحی زیبایی صورت

درباره جراحی زیبایی صورت (فیس لیفت) :

با بالا رفتن سن، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استرس‌های زندگی روزمره، تاثیر این موارد را بر روی پوست خود مشاهده خواهید کرد. از مشخصه‌های این اثرات می‌توان به چروک‌های عمیق بین بینی و دهان، غبغب کشیده و شل، ذخیره شدن چربی و چین و چروک‌های اضافی در اطراف گردن اشاره کرد.

عمل جراحی زیبایی صورت یا همان کشیدن و لیفت پوست صورت که نام علمی آن rhytidectomy است، نمی‌تواند به صورت کامل جلوی فرایند پیر شدن را بگیرند، بلکه این عمل جراحی زیبایی فقط می‌تواند “زمان را به عقب بر‌گرداند.”

این عمل جراحی زیبایی با برداشتن چربی‌های اضافه، محکم کردن ماهیچه‌های زیرپوستی و برداشتن پوست اضافی صورت و گردن می تواند تا حدود زیادی آثار پیری را از چهره شما بزداید. ضمنا این عمل جراحی زیبایی می‌تواند به تنهایی و یا همراه با جراحی‌های زیبایی دیگر نظیر کشیدن پوست پیشانی، جراحی زیبایی پلک و یا جراحی زیبایی بینی همراه شود.

اگر قصد انجام چنین عملی را دارید، در این مقاله اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهیم داد که با توجه به آن متوجه می‌شوید که مراحل این عمل جراحی زیبایی کدامند؟ جراحی زیبایی صورت چگونه انجام می‌پذیرد؟ چه زمانی برای انجام عمل جراحی مناسب است؟ و پس از اتمام این عمل جراحی چه نتایجی بدست خواهد آمد؟ البته باید توجه داشت که کلیه سوال‌هایی که در ذهن مخاطب ایجاد می‌شوند، قابل پاسخ دادن نیستند چرا که بیشتر موارد به خصوصیات شخصی افراد بستگی دارد و بیمار باید در مورد آنها به طور فردی با پزشک متخصص مشورت کند. در مورد مسائلی که نسبت به آنها تردید دارید با پزشک خود به طور مستقیم صحبت کنید تا نکات ابهام آمیز را برایتان روشن کند.

و اما این عمل مناسب چه افرادی است …

بهترین افرادی که می‌توانند این عمل زیبایی را انجام دهند، خانم‌ها و آقایانی هستند که پوست صورت و گردن آن‌ها شل شده است. پوست این افراد باید همچنان خاصیت انعطاف‌پذیری خود را داشته باشد در غیر این صورت جراحی قدری مشکل خواهد شد، همچنین فرم بینی بیماران باید محکم باشد و حالت اولیه خود را از دست نداده باشد. بیشتر افرادی که خواستار انجام این جراحی هستند بین ۴۰ تا ۶۰ سال قرار دارند. البته باید بدانید که این جراحی می‌تواند با موفقیت بر روی افراد ۷۰ تا ۸۰ ساله نیز انجام پذیرد.

با انجام دادن این جراحی شما جوان‌تر و شاداب تر به نظر می‌رسید و پس از اتمام عمل، اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. البته نباید انتظار داشته باشید که یک مرتبه چهره‌تان به طور کامل تغییر پیدا کند و دوباره همان انرژی و سلامت زمان جوانی به شما باز گردد. پیش از اینکه تصمیم به انجام این جراحی زیبایی بگیرید، انتظارات خود را از جراحی مشخص کرده و در مورد آنها با پزشک متخصص خود صحبت کنید.

باید بدانیم که تمام جراحی ها شامل ریسک و عدم قطعیت هستند …

عوارض جراحی زیبایی صورت :

اگر تحت نظر یک جراح پلاستیک حرفه‌ای عمل شوید، عوارض چندانی را مشاهده نخواهید کرد. البته نمی‌توان به طور قطع گفت که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد، اما همچنان می‌بایست توجه داشت که آناتومی بدن افراد مختلف، متفاوت است و بدن هر کس واکنش متفاوتی را نسبت به این عمل جراحی زیبایی نشان می‌دهد، توانایی بهبودی در افراد متفاوت است و نتیجه هیچ گاه به طور قطعی قابل پیش بینی نخواهد بود.

از جمله عوارضی که ممکن است پیش بیاید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • هماتوما (hematoma) که به تومور و یا غده‌ای از خون اطلاق می‌شود که از رگ‌ها خارج شده و در زیر پوست جمع می‌شود. این غده بعداً توسط جراح برداشته می‌شود.
 • آسیب دیدن اعصابی که ماهیچه‌های صورت را کنترل می‌کنند نیز از دیگر مشکلات این جراحی به شمار می‌رود که معمولاً مقطعی است و پس از مدتی از بین خواهد رفت.
 • عفونت و حساسیت به داروی بیهوشی نیز باید مد نظر قرار بگیرد.
 • در نهایت باید اظهار داشت که در افراد سیگاری پوست دیرتر از موارد عادی بهبود می یابد.
 • با پیروی از توصیه های پزشکی، قبل و بعد از عمل می توانید عوارض آنرا به پایین ترین میزان کاهش دهید.

برنامه ریزی برای جراحی …

این عمل زیبایی از انواع جراحی‌هایی است که کاملاً فردی بوده و مشاوره‌های ابتدایی با پزشک از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در جلسات ابتدایی پزشک قابلیت پوست صورت شما را بررسی می‌کند و پوست و استخوان‌های زیر آن به طور دقیق ارزیابی می‌شوند. همچنین در این جلسات شما باید توضیح کاملی از اهداف و انتظارات خود در مورد انجام این عمل در اختیار پزشک قرار دهید.

جراح به شما توضیحاتی در مورد شرایط پزشکی و مشکلاتی که امکان دارد قبل و بعد از عمل برای شما پیش بیاید ارائه خواهد داد. از این موارد می‌توان به ایجاد نوسان در فشار خون، ایجاد لخته‌های خون و ایجاد زخم‌های زیاد بر روی بدن اشاره کرد. اگر از دخانیات استفاده می‌کنید و یا از داروهای خاصی استفاده می‌نمایید (به ویژه آسپرین که باعث رقیق شدن خون می شود) حتماً قبل از انجام این عمل جراحی زیبایی به پزشک خود اطلاع دهید.

پیش از شروع عمل، جراح متخصص در مورد نحوه عمل، تکنیک‌هایی که به کار می‌گیرد، نوع داروی بیهوشی، امکاناتی که در اختیار دارد، خطرات ناشی از انجام عمل و هزینه‌هایی که در بر دارد، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهد داد. هر سوالی که به ذهنتان می‌رسد را مطرح کرده و در مورد خواسته‌های خود از انجام این عمل بی‌پرده و شفاف با پزشک و جراح متخصص خود صحبت کنید.

آماده شدن برای این عمل جراحی …

دکتر معالج، دستورالعمل‌های ویژه پیش از عمل را در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله این موارد می‌توان به نحوه خوردن، آشامیدن، استعمال دخانیات، مصرف یا خودداری از برخی قرص‌ها و ویتامین‌ها اشاره کرد. پیروی از دستورات پزشک عمل جراحی آرام تر و راحت‌تری را به همراه خواهد داشت. اگر جزء افراد سیگاری هستید، باید حداقل یک یا دو هفته پیش از عمل، مصرف سیگار را قطع کنید چرا که سیگار باعث می‌گردد جریان خون حالت عادی خود را از دست داده و خون به پوست نرسد. این امر موجب می‌گردد بهبودی شما پس از عمل به تاخیر افتاده و زخم ها دیر‌تر از حالت عادی بهبود پیدا کنند.

اگر موهای سرتان خیلی کوتاه هستند، بهتر است اجازه دهید قبل از این عمل جراحی زیبایی قدری بلند تر شوند زیرا اگر موها بلند باشند می‌توانید پس از جراحی، زخم ها را در زیر موها پنهان کنید تا به طور کامل بهبود پیدا کنند. این عمل جراحی زیبایی چه به صورت سرپایی انجام شود و یا اینکه شما را در بیمارستان بستری کنند، به هر حال باید یک همراه را همراه خود بیاورید تا به شما کمک کند و شما را از بیمارستان به خانه انتقال دهد. اگر کسی باشد که برای یکی دو روز پس از عمل در خانه کنار شما بماند، بد نسیت. چون در این زمان حتماً به کمک یک همراه دیگر نیاز دارید تا بتوانید به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

محل انجام عمل جراحی …

این عمل جراحی زیبایی می‌تواند در مطب دکتر با امکانات ویژه، در کلینیک‌های جراحی سرپایی و یا در بیمارستان انجام شود. بهترین مکان برای انجام این نوع جراحی همان کلینیک‌های سرپایی است و بیمار به ندرت نیاز به بستری شدن پیدا می‌کند. البته برخی از پزشکان به این دلیل که از بیهوشی عمومی استفاده می کنند، بیمار را در بیمارستان برای یک تا دو روز بستری می‌کنند.

به طور معمول، جراحی کشیدن صورت یا فیس لیفت معمولا به عنوان یک عمل سرپایی انجام می‌شود. این عمل ممکن است با بی‌حسی موضعی و آرام بخش یا حتی در مواردی که لازم باشد با تشخیص جراح با بیهوشی عمومی انجام گیرد. این عمل می‌تواند از ۲ تا ۵ ساعت طول بکشد و فرد می‌تواند در همان روز پس از جراحی به خانه برگردد.

 • بیوتیفکیشن
 • لیفت صورت و گردن
 • لیفت پیشانی و ابرو
 • جراحی پلاستیک پلک (بلفاروپلاستی)
 • تزریق چربی
 • زیبایی خطوط صورت
 • زیبایی لب
 • فیلرها (پرکننده‌ها و ژل‌ها)
 • بوتاکس
 • تزریق پلاکت PRP
 • چین و چروک و اافتادگی صورت