جراحی زیبایی گونه (گونه‌گذاری، تزریق چربی و ژل)

گونه‌گذاری (کاشت گونه) بدون جراحی و با تزریق ژل و چربی :

اخیرا هنگام نگاه کردن در آینه احساس می‌کنید که گونه‌ صورت شما پژمرده و افتاده به نظر می‌رسد؟

احساس می‌کنید حجم گونه‌های شما نسبت به گذشته کاهش یافته است؟

همه ما می‌دانیم که فرم گونه‌ها نقش مهمی در ظاهر کلی چهره ما ایفا می‌کند.

عمل گونه‌گذاری و برجسته‌کردن گونه (کاشت گونه)، از متداول‌ترین و رایج‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی بوده که به ‌بهبود ظاهر صورت بیمارانی کمک می‌کند که از افتادگی و فرورفتگی گونه‌ها و یا صاف بودن آنها ناراحت هستند. گزینه‌های داشتن گونه برجسته شامل تزریق ژل و یا تزریق چربی می‌باشد.

آیا شما کاندید مناسبی برای این عمل جراحی زیبایی هستید یا خیر ؟

این عمل زیبایی بدون جراحی در میان مردان و زنانی که احساس می‌کنند گونه‌های آنها فرو رفته و یا صاف است و برای درمان لاغری صورت از محبوبیت بسیاری برخوردار گردیده است. اگر می‌خواهید گونه‌هایی برجسته‌تر و یا خوش‌فرم داشته باشید، ممکن است کاندید مناسبی برای عمل پروتز گونه باشید. این روش برجسته کردن گونه معمولاً برای افرادی به کار گرفته می‌شود که گونه‌های صاف دارند و به دلیل از دست دادن بافت گونه‌ (به هر دلیلی نظیر وراثت، افزایش سن و … )، ممکن است صاف یا افتاده به نظر برسد. تقبل هزینه پروتز گونه همچنین کاشت گونه یک گزینه مناسب برای بیماران مبتلا به از دست دادن بافت در منطقه استخوان گونه به علت ضربه و یا دفورمیتی مادرزادی است.

بیشتر افراد متقاضی کاشت پروتز گونه، مایل به تمرکز بر روی خطوط گونه‌ها به جای تغییرات گسترده‌تر در ظاهر چهره خود هستند که معمولاً از طریق روش‌های دیگر مانند لیفت ابرو و یا صورت با عمل جراحی، بهتر انجام می‌گیرد.

به طور کلی، افراد متقاضی باید دارای وضعیت سلامت کلی مناسب و وزن ثابت برای انجام عمل برجسته کردن گونه باشند. در صورت وجود مشکلات دندان و یا سینوس‌ها، ممکن است قبل ازعمل پروتز گونه، بیمار نیاز به درمان داشته باشد.

مراحل عمل برجسته کردن گونه‌ها :

داشتن تخصص در انجام تزریق ژل و چربی از اهمیت بسیار بسیار ویژه‌ای برخوردار است. ما در کلینیک تخصصی و فوق تخصصی جراحی زیبایی و پلاستیک دکتر گودرزی و دکتر اژدری، از روش‌های طولانی مدت برای تزریق ژل و چربی استفاده می‌کنیم و با افزایش حجم گونه‌ها و جوانسازی چهره، تقارن صورت و برجسته‌سازی مناطق گونه برای ایجاد ساختار “V شکل” در گونه‌ها، به بیماران کمک می‌کند تا ظاهر جوان خود را حفظ کرده و بهبود بخشند.

قبل از انجام عمل، حتما از مصرف داروهایی که حاوی آسپیرین یا ایبوبروفن هستند خودداری فرمایید. ضمنا حتماً به پزشک خود لیست کاملی از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، از جمله مکمل‌های غذایی و محصولات گیاهی را ارائه کنید. ممکن است از شما خواسته شود که به منظور بررسی سلامتتان، آزمایش خون انجام دهید.

تزریق چربی :

گونه گذاری و کاشت گونه بدون جراحی و با تزریق چربی، فرایند گرفتن مقدار کمی بافت چربی از بخشی از بدن و انتقال مجدد آن به گونه‌ها می‌باشد که این روش با حداقل تهاجم همراه خواهد بود و می‌تواند مشکلات جدی مانند جای جوش، آکنه و … را اصلاح کرده و به جوانسازی چهره فرد کمک کند. همچنین می‌توان با تزریق چربی به چانه برای رفع عیوب چانه، گونه‌گذاری (کاشت گونه) و .. به چهره فرد کمک کرد. برای انجام گونه‌گذاری و کاشت گونه با تزریق چربی، چربی خود شما عالی و ایده‌آل است. این چربی نرم و طبیعی است، مشکلات ایمنی ایجاد نمی‌کند و چربی از نقطه‌ای دیگر بر روی بدن شما مانند شکم برداشته می‌شود. با این حال، تزریق چربی گونه ممکن است به اندازه سایر مواد و ژل‌های تزریقی، دوام نداشته باشد. زیرا چربی به آرامی توسط بدن جذب می‌شود. اگر چه میزان جذب آن متغیر بوده و اغلب پیش بینی آن دشوار است ولی به طور معمول، بیش از نیمی از چربی مورد استفاده در گونه گذاری با تزریق چربی، طی شش ماه بعد از تزریق، جذب بدن خواهد شد.

تزریق ژل :

معمولا تزریق فیلر یا ژل به گونه‌ها به عنوان یک روش با حداقل تهاجم در مطب انجام می‌شود و به بیماران اجازه می‌دهد تا فرم زیبا و “سیب” مانند چهره خود را به دست آورند. جراح، مواد رادیس، ژوودرم و یا ترکیبی از آن دو را به منظور ایجاد فرم طبیعی و منحصر به فرد گونه‌ها و مطابق با خواسته‌های هر بیمار، تزریق می‌کند.

مزایای تزریق چربی در مقایسه با تزریق ژل :

تزریق چربی یک جایگزین مناسب برای تزریق ژل است. این روش می‌تواند همان نتایج را ارائه دهد، اما می‌تواند مدت زمان بیشتری دوام داشته باشد و احتمال دارد به طور دائم باقی بماند.

مدت زمان بهبودی :

پس از عمل، بیشتر بیماران برای بازیابی و بازگشت به کار، حدود یک هفته زمان نیاز دارند. در طول این زمان، انتظار می‌رود گونه‌های شما دچار درد، تورم و کبودی گردد. کبودی ممکن است به سمت خارج و یا به سمت بالا گسترش یافته و ظاهری کبود مانند به چشم‌ها بدهد. تا زمان التیام گونه‌ها، ممکن است جویدن، لبخند زدن و یا خمیازه کشیدن برای شما ناراحت کننده باشد. در چند روز اول بعد از عمل، بالا نگه داشتن سر و گردن خود در همه اوقات برای جلوگیری از حرکت ژل از محل خود، بسیار مهم می‌باشد.

خطرات و عوارض تزریق چربی و ژل :

عوارض تزریق چربی :

شایع‌ترین مشکلات ناشی از تزریق چربی در گونه ، مشکلات زیبایی هستند. ممکن است بافت چربی بسیار کم و یا بیش از حد در گونه‌های شما تزریق شود. همچنین ممکن است برای چند هفته یا چند ماه از این این نتایج بهره‌مند شوید، اما پس از آن مدت، اکثر چربی‌های تزریق شده، جذب بدن گردد. با این حال، پاسخ صحیح به جذب چربی، تزریق مقادیر زیادی از چربی برای اولین بار و با فرض اینکه مقداری از آن دوام نخواهد یافت، نیست. قرار دادن بیش از حد چربی در یک منطقه خاص می‌تواند امکان رشد عروق خونی جدید را سلب کند و در نتیجه، سلول‌های چربی می‌میرند که این منجر به ناهنجاری و یا مهاجرت چربی به خارج از منطقه مورد نظر می‌گردد. از جمله خطرات دیگر این روش شامل واکنش آلرژیک به داروی بی‌هوشی و یا بی‌حسی موضعی می‌باشد. همچنین خطر عفونت، کبودی شدید و عدم تقارن گونه‌ها وجود دارد. گاهی اوقات، کبودی ناشی از پارگی یک رگ خونی سطحی در محل درمان ممکن است دائمی باقی بماند. آمبولی چربی که طی آن، مقداری از چربی تزریقی وارد جریان خون می‌شود، از عوارض نادر و جدی این روش می‌باشد و می‌تواند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود.

عواض تزریق ژل :

از واکنش‌های شایع مربوط به تزریق ژل، می‌‌توان به تورم، قرمزی و حساسیت به لمس در محل تزریق اشاره کرد. این واکنش‌ها به طور معمول خود به خود و در طی ۲ تا ۱۰ روز برطرف می‌‌گردد. گاهی اوقات ممکن است بلافاصله پس از درمان گونه‌گذاری یا کاشت گونه با تزریق ژل، کبودی خفیفی در محل تزریق پدید آید و ممکن است مدت ۲ تا ۱۰ روز طول بکشد. استفاده از داروهای ضد التهابی یا آسپرین ممکن است موجب افزایش خطر کبودی در محل تزریق گردد و باید به این مورد بسیار دقت کرد.

درباره عمل جراحی زیبایی گونه‌گذاری :

عمل جراحی گونه‌گذاری یا  کاشت گونه، روش بسیار موثری در فرم‌دهی، برجستگی و متوازن کردن صورت فرد می‌باشد که به روش‌های بسیار زیادی صورت می‌پذیرد. استفاده از مواد مصنوعی مانند آلودرم، سیلیکون، کورتکس، پروتز و تزریق چربی معروف‌ترین روش‌هایی است که می‌توان با آن‌ها نگاه خسته و زیر چشمان گود رفته فرد را تا حد بسیار زیادی اصلاح کرد. محدودیت‌های فعالیتی و رژیم غذایی بعد از این عمل جراحی زیبایی به نحوه‌ی پاسخ بدن فرد، به عمل بستگی دارد و با مشاوره‌ی جراح متخصص صورت می‌گیرد. ضمنا به عنوان عوارض موقتی این عمل جراحی زیبایی می‌توان به کاهش توان حرکت دهان و لب‌ اشاره کرد، که این عوارض به طور موقت می‌باشند و زمان بهبودی آن‌ها بین ۱ الی ۲ ماه است، که جای هیچ نگرانی نمی‌باشد. اکثر پروتزهای گونه، دائمی هستند و در معدود مواردی، بسته به شرایط نیاز به تعویض دارند.
در بسیاری از موارد پروتز گونه با عمل‌های زیبایی دیگر مانند: لیفت صورت، لیفت پیشانی یا جراحی پلک ممکن است همراه باشد.