جراحی زیبایی بینی (Rhinoplasty)

مراحل جراحی زیبایی باز بینی :​

قبل و بعد از عمل جزاحی زیبایی بینی (3)
قبل و بعد از عمل جزاحی زیبایی بینی (4)

درباره جراحی زیبایی بینی :

بدون تردید، معروف‌ترین و پرکاربردترین عمل جراحی زیبایی در ایران، جراحی بینی می‌باشد. به همین دلیل، کشور عزیزمان ایران، رتبه اول جهان را در این زمینه دارا می‌باشد. یکی از دلایل اصلی این موضوع، شکل آناتومی خاص بینی ما ایرانی‌ها می‌باشد، علاوه بر آن، بالا بودن کیفیت این عمل جراحی زیبایی در ایران و سطح بالای دانش پزشکان و جراحان حاذق ایرانی این رشته، همچنین هزینه پایین آن نسبت به سایر کشورها نیز از مهمترین دلایل این اتفاق است.

در این عمل جراحی، با کمک گرفتن از روش‌ها و تکنیک‌های گوناگون، بینی به فرم دلخواه تبدیل خواهد شد. کاربرد این عمل بیشتر برای بینی‌های استخوانی، قوزدار، نوک پهن و … می‌باشد که از طریق این عمل جراحی می‌توان فرم بینی را به شکل مورد نظر و دلخواه تغییر داد. البته برای این عمل استانداردهای گوناگونی وجود دارد که انتخاب یکی از آن‌ها برای انجام عمل جراحی زیبایی توسط خود بیمار با مشورت جراح صورت می‌گیرد.

عمل جراحی زیبایی باز بینی :

جراحی زیبایی بینی باز

به طور مرسوم، جراحی زیبایی بینی، به دو روش جراحی باز و جراحی بسته انجام می‌گیرد. تفاوت این دو روش عمل جراحی زیبایی، در نحوه ایجاد برش بر روی بینی می‌باشد. در جراحی به روش باز، برش در زیر تیغه بینی ایجاد می‌شود و پوست بینی به‌طور کامل از بینی جدا می‌شود و جراح زیبایی، می‌تواند با دید کاملتر و تسلط بیشتری، تغییرات را بر روی ساختار بینی ایجاد کند.

به همین دلیل است که انتخاب جراح مناسب در این عمل جراحی زیبایی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و متقاضیان این عمل جراحی باید در این زمینه تحقیقات کاملی داشته باشند و با چشم و گوش باز تن به این عمل دهند.

کبودی و تورم موقت، تقریبا از عوارض معمول و همیشگی بعد از این عمل جراحی می‌باشد که باید بهبودی این عوارض زیر نظر پزشک جراح باشدتا مراحل بهبودی هر چه سریعتر اتفاق بیافتد. یکی دیگر از خطرات جراحی رینو پلاستی خونریزی سوراخ یا زخم در تیغه بینی (دیواره‌ی جداکننده‌ی دو سوراخ بینی) می‌باشد. عفونت یکی دیگر از عوارض احتمالی این جراحی می‌باشد که باید بسیار مراقب آن بود. در برخی از بیماران بعد از این عمل جراحی، مشکل انسداد تنفسی بینی اتفاق می‌افتد که می‌تواند دلایل زیر را داشته باشد :

 • اصلاح نکردن انسدادهای کوچکی که از قبل از عمل وجود داشته‌اند.
 • تورم مخاط داخل بینی به دلایلی که حتی ربطی هم به عمل جراحی ندارد مثل حساسیت بینی.
 • چسبندگی بینی که می‌تواند ناشی از دستکاری بیش از حد داخل بینی به هنگام عمل جراحی باشد.
 • تنگ کردن بیش از اندازه سوراخ‌ها و فضای داخل بینی.
 • برداشتن بیش از اندازه غضروف‌های تیپ (نوک) بینی که ساپورت‌کننده راه هوایی هستند.

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی اهمیت فراوانی دارد و رعایت آن نتیجه عمل بینی را رضایت بخش برای بیمار و جراح می کند.

 توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی

عمل جراحی بینی یکی از عمل های زیبایی متداول برای برطرف کردن عیوب اکتسابی و مادرزادی بینی است . پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی به منظور برخورداری از بهترین نتیجه و عدم بروز مشکلات ، بیماران می بایست توصیه های بعد از عمل بینی که توسط جراح زیبایی بینی ارائه می گردند را رعایت نموده و تا حد امکان به آنان عمل نمایند .توصیه های مهم بعد از عمل جراحی بینی را در این بخش از نمناک آورده ایم امیدواریم با عمل کردن به توصیه ها بهبودی کامل را حاصل کنید.face mask

face mask

نکات توصیه ای بعد از جراحی رینوپلاستی

اصول مهم مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

نحوه استراحت بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی بینی لازم است که در روز اول استراحت کامل داشته باشید اما این استراحت باید به حالت نیمه نشسته باشد و از دو بالش برای این کار استفاده کنید . ضروری است تا یک هفته بعد از عمل بینی استراحت نسبی داشته باشید و از پاین نگه داشتن سر اجتناب کنید، همچنین در این مدت باید از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

تغذیه بعد از عمل جراحی بینی

این بیماران تا ۶ ساعت بعد از عمل نباید چیزی میل کنند و چناچه چیزی میل کنند باعث بروز حالت تهوع و استفراغ می شود.حدودا ۶ ساعت بعد از عمل می توان کمی آب نوشید و اگرمشکلی نداشتید یک ربع بعد مختصری آب میوه خواهید آشامید. از روز دوم می توانید از غذاهای نرم استفاده کنید اما باید از خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند خودداری شود تا به بینی آسیب وارد نشود . غذاهای میکس شده، نرم و آبکی مانند سوپ بهترین گزینه برای استفاده هستند. لازم است از خوردن مایعات داغ مثل چای و قهوه خودداری شود و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.

مهم ترین نکات برای مراقبت بعد از عمل بینی

تمیز کردن بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی اگر نیاز به تمیز نمودن بینی بود می توانید قسمت بیرونی بینی را با پنبه آغشته به هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) تمیز نمایید. برای این کار یک گوش پاک کن را آغشته به این ماده نموده و به آرامی قسمت های بیرونی را تمیز نمایید.

بعد از برداشتن پانسمان بینی هم ، هر روز دو بار چربی روی بینی را آرام تمیزکنید زیرا در صورتی که بیمار این کار نکند چربی پوست باعث می شود که بینی مدت زمان بیشتری ورم داشته باشد.

رفع کبودی بعد از عمل جراحی بینی

راهکارهای مراقبتی لازم بعد از عمل بینی 

همه افراد بعد از عمل بینی دچار کبودی می شوند که نگران کننده نیست و معمولا تا ۱۰ روز از بین می رود اما بهتر است برای رفع کبودی بینی تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها کمپرس سرد و ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپون ها) از کمپرس گرم استفاده نمایید.

خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

وقتی بینی مسدود گردد غدد بینی ترشح موکوز را افزایش می دهند مانند وقتی که دچار آلرژی یا سرماخوردگی می شوید. در اثر گرفتگی سوراخ های بینی بعد از عمل جراحی، ترشحات موکوزی افزایش می یابند و ممکن است با خونابه همراه باشد و تا زمانی که ترشحات زیاد و خونریزی شدید نیست، جای نگرانی وجود ندارد. در صورت ایجاد خون ریزی طوری دراز بکشید که سرتان بالا تر از سطح بدن باشد و بروی بینی و گردن و صورت کمپرس یخ قرار دهید. با ادامه خونریزی حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی

مدت زمان چسب زدن بعد از عمل بینی چقدر است

در روز ششم بخیه ها و چسب داخل وخارج بینی خارج می شوند و نحوه چسب زدن به شما آموزش داده می شود .مدت زمان چسب زدن تا ۳ الی ۴ هفته است ،اگر پوست بینی شما ضخیم است و یا تورم شدید دارد تا مدت ۶ هفته توصیه به چسب زدن می شود . قبل از هر بار تعویض چسب حتما دوش بگیرید.

حمام بعد از عمل بینی

قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز فقط بدن خود را بشویید و برای این کار ازوان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. در این زمان از دوش گرفتن خودداری کنید و برای اینکه تورم بینی زیاد نشود و پانسمان ها خیس نشود از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید.

تب بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی به علت از دست دادن آب بدن دمای آن تا درجه بالا می رود که طبیعی می باشد ولی در صورت تب زیاد به پزشک مراجعه شود.

عوارض بعد از عمل جراحی زیبایی بینی 

تسکین درد بعد از عمل جراحی بینی

برای اینکه درد بعد از عمل جراحی کاهش یابد لازم است از استامینوفن ساده یا کدئین استفاده نمایید و از خوردن داروهایی مثل بروفن، ایندومتاسین، آسپرین و… اجتناب کنید.

عینک زدن بعد از عمل جراحی

طریقه عینک زدن بعد از عمل بینی

افرادی که برای ضعیفی چشم از عینک استفاده می کنند باید توجه کنند که عینک نباید بر روی بینی قرار گیرد و می توانند عینکشان را با یک چسب به پیشانی خود نصب کنند و در صورت عینکی نبودن ، تا دو ماه از زدن عینک خودداری کنند . استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم، اشکالی ندارد.

شستشوی بینی بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل جراحی تنفس کردن به علت بودن تامپون ها در بینی به سختی انجام می شود ولی برای اینکه این کار را راحت تر کنیم لازم است بینی خود را بشوییم . برای این کار از اسپری بینی استفاده کنید اما دقت داشته باشید که گچ بینی خیس نشود. به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار شستشو دهید.

توصیه های مهم دیگر بعد از عمل جراحی بینی

 بعد از عمل بینی چگونه از خود مراقبت کنیم 

 • دندان هایتان را با مسواک نرم و آهسته بشویید.

 • از خندیدن ، گریه کردن خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.

 • برای جابجا نشدن لب بالا و بینی را دستکاری نکنید.

 • مکالمات تلفنی و صحبت هایتان را کوتاه کنید.

 • از فین کردن اجتناب کنید و با یک دستمال کاغذی نرم بینی را خشک کنید.

 • لباس هایی که دکمه دارند و نیاز نیست از سر پوشید را استفاده کنید.

 • از رفتن به استخر و شنا خود داری کنید.

 • برای جلوگیری از تورم بینی از رفتن به مکان هایی که آفتاب، نورهای قوی ، گرما و حرارت دارند به مدت دو ماه خودداری کنید.

 توصیه های کلیدی برای مراقبت بعد از عمل بینی 

 • دو ماه سیگار نکشید و در کنار افراد سیگاری ننشینید.

 • از ضربه زدن به بینی اجتناب کنید.

 • روی بخیه های بینی پماد تتراسایکلین و یا پماد ترمیمی بزنید.

 • بعد از عمل، زیر بینی شما گاز کوچکی جهت جذب خونابه گذاشته می شود که بهتر است در صورت خونی شدن تعویض کنید.

 • برای کاهش خطر لخته شدن خون در پاها، بلند شوید و راه بروید و وقتی در حال استراحت هستید بارها و بارها مچ پای خود را خم کنید و از کسی بخواهید تا پشت ساق پایتان را ماساژ دهد.

 • مراجعات شما بعد از عمل بینی به این صورت است که یک هفته بعد از عمل برای برداشتن آتل بینی ، سه هفته بعد از برداشتن آتل هفته ای یک بار جهت تعویض چسب، مراجعات بعدی یک ماه وسه ماه و نهایتا یک سال بعد خواهد بود.